Poliklinika Mediform a IRS pomáhajú utečencom na hraniciach. Zabezpečujú im zdravotnú pomoc.

Aj Poliklinika Mediform z mesta Nová Baňa a INTERNATIONAL RESCUE SYSTEM (IRS) sa zapojili a pomáhajú pri hraniciach vo Vyšnom Nemeckom hneď od prvého dňa útoku na Ukrajine. Majiteľ spoločností a záchranár v jednej osobe Ivan Baláži im ponúka pomoc formou vozového parku. A to aj vďaka špeciálnej kamiónovej nemocnici, ktorá je jediná na Slovensku.

To, že dobrí ľudia na Slovensku nevymreli a nie sú im ľahostajné osudy nevinných civilistov z Ukrajiny, potvrdzuje ich neustála pomoc. Jednou z organizácií, ktorá sa rozhodla podať pomocnú ruku týmto utečencom je aj poliklinika Mediform a IRS. „Kamiónová nemocnica je vybavená tak, že v nej môžete operovať. Je delená na tri časti, kde máte ošetrovňu a prípravovňu, operačku a zázemie pre personál, teda kuchynku, sprchu a záchod. Máme tiež špeciálne výhrevné stany . Netreba k nemu množstvo ohrievačov“ opisuje riaditeľka spoločnosti Mediform Marcela Forgáčová. Podľa jej slov ľudia na ošetrenie do kamiónovej nemocnice prichádzajú vyčerpaní, dehydrovaní s bolesťami hlavy, brucha a celého tela. Celá tá bolesť sa odráža aj na ich zdraví z toho čo s nimi bude.

Prvou pomocou je deka

Podľa smutných slov riaditeľky Mediformu sú deti veľmi vystrašené a trasú sa od zimy. Ich prvou pomocou je deka. Tá ich zohreje, usmejú sa a poďakujú očami. „Keď prichádzajú deti v noci, tak sa ich  snažíme umiestniť do stanov, aby sa vyspali a aby boli v teple. Nie vždy sa to podarí. Tých stanov je tu asi 20, no nie je tam vždy miesto,naša spoločnosť tu má 3 špeciálne vykurované stany. Takže musia zostať pod prístreškami. Tie sú síce vykurované, ale deti môžu sedieť len na lavičkách, prípadne zostať opreté o sediace mamy. Je tu strašná zima. Strašné! Vidieť tie malé deti v tej zime, tie mamy, ktoré nemajú smer. Ktoré nevedia kam pôjdu, ktoré stratili všetko.“

Ako to vyzerá pri hraniciach

„Dnes o 3-tej hodine ráno sme zabezpečovali evakuáciu Ukrajincov do Česka cca 6 autobusov. V autobusoch boli prevažne matky s deťmi, dokonca aj ženy s cudzími deťmi. Jedna tam bola táka, ktorá mala svoje deti, plus ďalších šesť cudzích. Boli tam staré ženy a pár starých mužov nad 60 rokov,“ hovorí zdravotnícky záchranár IRS Tomáš Belica, ktorý v tú noc vôbec nespal. „Celý čas sme s nimi komunikovali. Boli vystresovaní, ale už keď nastúpili do autobusu a boli relatívne v pokoji, tak boli šťastní. Mali slzy na krajíčku a ďakovali nám za to, že sme im pomohli,“ dodáva.

Ďalší dobrovoľníci zdravotníckeho centra pomáhajú pri prevoze rodín, či dreva. „Bola tu jedna rodina, ktorá nevedela kam ísť. Riešili ju ako urgentný prípad. Chvalabohu, vybavilo sa pre nich ubytovanie v Medzilaborciach. Tak sme o 11-tej v noci po 8-tich hodinách cesty z Bratislavy sem, išli ďalšie 2 hodiny tam a naspäť, aby sme túto rodinu dostali do bezpečia,“ opisuje Marián Šebeňa jeden z dobrovoľníkov